Choď na obsah Choď na menu

Psychiatria očami pacienta

3. 5. 2019

Psychiatria - jedno z najobávanejších lekárskych odvetví. Odvetvie, ktoré sa aj v dnešnej dobe ešte stále potýka s obrovskými predsudkami. Práve predsudky sú dôvodom, prečo ľudia navštevujú psychiatrov príliš neskoro alebo celkom nedobrovoľne. Sú to práve predsudky, pre ktoré majú ľudia strach rozprávať o svojich psychických problémoch, či liečeniach na psychiatrických klinikách. A sú to znova len predsudky, ktoré pacientom znemožňujú zaradiť sa do bežného života. Ľudia poznajú psychiatriu väčšinu iba z filmov či kníh a z nich si vytvárajú úsudok. 

Na našom blogu nájdete informácie o psychiatrii neskreslené, z úst pacientov, možno aj odborníkov na psychiatriu, ale v každom prípade to budú príbehy z reálneho života. Sme presvedčené, že psychiatria má v našich životoch dôležité miesto, o ktorom je treba hovoriť. 

drops-of-water-578897_1920.jpgJe toho tak veľa, čo sa dá o psychiatrii napísať, že ani neviem kde začať. V prvom rade vám chcem povedať, že na konci každého článku bude meno autorky alebo autora, ktorý článok písal. Pevne verím, že sa na základe mojich článkov, osmelia aj iní členovia Pineliek. Nie je totiž jednoduché dať  priznania verejnosti, ktorá ľudí z psychiatrie považuje za bláznov a choromyseľných.

Musím povedať, že my, ktorí sme sa liečili na psychiatrii, máme sami čo robiť, aby sme túto skúsenosť ustáli a neodsudzovali sami seba. Práve z tohoto dôvodu chce iba málokto, aby ho posudzovala ešte aj verejnosť. Počas mojich pobytov na psychiatrii som spoznala stovky ľudí, ale iba mizivé percento sa dokáže znova začleniť do spoločnosti. Pre väčšinu z týchto  ľudí je psychiatria konečná stanica. 

Dnes už je pre mňa nepochopiteľné ako môže niekto považovať psychiatriu za niečo iné ako za bežné lekárske odvetvie, presne také isté ako stomatológia, kardiológia, chirurgia či iné lekárske odvetvia. No musím priznať, že začiatky na psychiatrii sú ťažké. Jednak preto, lebo má človek zdravotné problémy s mozgom a jednak preto, lebo sa ocitne na oddelení, ktoré je opradené hrôzostrašnými historkami. Myslím si, že aj toto je jeden z faktorov, prečo sa ľudia s psychickými ochoreniami liečia dlhšie. 

Často sa stretávam s názorom ľudí, ktorí sa o mne dozvedeli, že som sa liečila na psychiatrii, že veď vyzerám úplne normálne. Premýšľala som nad tým, čo si vlastne mysleli, čo očakávali. Nebodaj by som mala loziť po stromoch ako opica alebo by som sa mala vydávať za Napoleona či Kleopatru? To ma len utvrdilo v tom, že verejnosť vôbec nemá predstavu o tom, akí ľudia sa liečia na psychiatrii a, že psychiatria je tu práve preto, aby sa vyliečili. Liečila som sa na psychiatrii s mnohými ľuďmi, ale ani jeden nebol blázon, ani jeden z nich nebol slaboch. Skôr to boli ľudia, ktorí veľa vytrpeli a ich psychický stav to už neuniesol. Boli medzi nimi ľudia, ktorí stratili niekoho blízkeho, ktorí trpeli depresiou zo straty sociálnych istôt, ľudia, ktorí boli neustále pod obrovským pracovným tlakom, až vyhoreli, psychicky či fyzicky týraní ľudia, zneužité ženy, matky s popôrodnou depresiou, ale aj ľudia, ktorí prepadli alkoholu či drogám. A taktiež ľudia so schizofréniou, či bipolárnou poruchou, o ktorých verejnosť vie tak málo. 

Aby ste mali ešte bližšiu predstavu o komunite na psychiatrii, jej obyvateľmi sú riaditelia, manažéri, úradníci, účtovníci, umelci, predavačky, upratovačky, lekári, učitelia, podnikatelia a mnohí iní. Každý z týchto ľudí len prechádza ťažkým životným obdobím a jediné čo potrebujú je pochopenie svojho okolia. A my, ktorí môžeme a chceme, urobíme všetko preto, aby predsudky z našej spoločnosti zmizli. 

Autorka: Ren I.