Choď na obsah Choď na menu

Za bránami psychiatrie 1.časť

19. 9. 2019

Ľudia majú strach z toho, čo nepoznajú

a majú predsudky voči tomu, čomu nerozumejú.

- Renata I. Jančeková

 

Ak ste videli filmy ako Prelet nad kukučím hniezdom, Archa bláznov alebo Requiem pro panenku, určite máte akú takú predstavu o tom, čo to bola psychiatria v minulosti. Ak ste videli film Špina, máte akú takú predstavu, čo je podľa filmu psychiatria dnes. Ak ste ani jeden z týchto filmov nevideli, určite si ho pozrite. Prečo? Aby ste videli, čo s určitosťou novodobá psychiatria NIE JE. Ľudia majú ešte aj dnes, v 21. storočí predsudky, ktoré podľa všetkého stále pramenia viac z filmov ako z reálneho života. Poviem pravdu, nebola som výnimkou. Na druhú stranu musím priznať, že som sa nad psychiatriou nikdy nezamýšľala. Až do tej chvíle, kým som sa na psychiatrii ocitla.

 

Ak by ste v knihe očakávali hororové scény, ktoré popisujú ešte hororovejšie praktiky dnešnej psychiatrickej liečby, budete sklamaní. Táto kniha je venovaná osvete tohto úžasného lekárskeho odvetvia, ktoré dokáže človeku z veľkej časti prinavrátiť jeho život. Psychiatri sú presne takí istí lekári ako chirurgovia, ortopédi, obvodní lekári, kardiológovia, jednoducho ako ktorýkoľvek iní lekári. Jediný rozdiel medzi nimi je v tom, že psychiatri sa zaoberajú psychickým zdravím, čiže činnosťou mozgu, emóciami, čo ich stavia do neľahkej úlohy. Viem, že to má ťažké každý lekár, pretože do človeka nevidí, ale netuším, či to má niektorý z nich ťažšie ako psychiater. Týmto samozrejme nechcem nikoho ospevovať, ale zažila som prácu psychiatrov na vlastnej koži, takže viem akým spôsobom k pacientom pristupujú.  

 

Aj v dnešnej modernej dobe je dosť komplikované určiť pacientovi na prvý raz správnu diagnózu. Má to jeden dôvod. Mozog je totiž ešte stále neprebádaná studnica. Práve toto je dôvod, prečo zotrvávajú v liečebni pacienti celé mesiace. Samotné nastavenie správnej liečby trvá celé mesiace. A keďže je každý človek jedinečný, každý reaguje na liečbu inak.  A keďže nie je možné určiť správnu diagnózu na prvý raz,  tak sa my pacienti vraciame do liečebne opäť. Nie však chybou lekárov alebo chybou vlastnou, aj keď ako pacienti sa dopúšťame mnohých chýb. Vraciame sa tam hlavne preto, že spočiatku nedokážeme svoje ochorenie prijať, nedokážeme sa s ním stotožniť, ani s ním bojovať.

 

Autorka: Renata I. Jančeková, ISBN 978-80-570-0936-8, Všetky práva vyhradené ©

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.