Choď na obsah Choď na menu

Za bránami psychiatrie 2.časť

19. 9. 2019

„Kde blb, tam nebezpečno.“

 —  Jan Werich
 

Aby sme si ujasnili pojmy hneď na začiatku, ukážem vám slová blázon a blázinec v tej podobe, v ktorej ich vidím a vnímam ja.

 

V prvom rade človek liečiaci sa na psychiatrii je psychiatrický pacient, presne tak ako človek na ortopédii je ortopedický pacient, človek na kardiológii je kardiologický pacient atď. A v druhom rade psychiatrická liečebňa je nemocnica, ktorá združuje viacero kliník a oddelení s rôznym zameraním. Je to presne taká istá nemocnica ako hociktorá iná.  Je to taký istý ústav ako napríklad onkologický ústav. No a teraz mi povedzte, kde ste v tejto časti videli slovo BLÁZON či BLÁZINEC? Myslím, že sa zhodneme na tom, že nikde. Človek sa totiž nezblázni na psychiatrii. A, že sa človek lieči? Hovoríte človeku, ktorý ochorel na srdce, že je blázon, keď sa lieči na kardiológii? Že nie? Veď je to tiež blázon, ktorý prišiel o zdravie. A že to je srdce a nie hlava? No a nie je to jedno? 

 

Videli ste tu niekde slovo BLÁZINEC? Nie, pretože psychiatria nie je blázinec. Dokonca ani vtedy nie, aj keď ju nájdete v synonymickom slovníku ako odvodené slovo od slova blázinec. Blázinec je totiž podľa synonymického slovníku v prvom rade ZMÄTOK. A na psychiatrii robia predsa so zmätkom v hlave poriadok. Psychiatria lieči zmätok.  Tak ako by mohla byť psychiatria blázinec? Ako by mohol byť pacient blázon, keď si lieči zmätok? Nikdy, ani raz počas svojej liečby som nepočula od lekárov slovo blázon v spojitosti so mnou alebo inými pacientmi. Poviem vám však kde som sa s týmto slovom stretávala veľmi často.

 

Ako som písala vyššie blázinec je podľa synonymického slovníku v prvom rade ZMÄTOK. Tak sa spolu pozrieme na to, čo sú synonymá zmätku. Zmätok je strata duševného pokoja a jeho odvodeniny sú: NEPOKOJ, NEPOKOJNOSŤ, NEISTOTA, ZMÄTENIE, ZMÄTENOSŤ, TRÉMA, CHAOS, ZHON, POPLACH, ROZRUCH, NEPORIADOK, NESÚLAD, DEZORGANIZÁCIA, DEZORIENTÁCIA, ANARCHIA, PANIKA, MOTANICA, BORDEL a viacero iných expresívnych slov. Myslím si však, že nám stačia tieto, ktoré som uviedla. A teraz sa zamyslite, kde vzniká a je blázinec? Kde sa rodia blázni? No na psychiatrii asi nie. Všetky tieto synonymá sú spojené so životom ZA BRÁNAMI PSYCHIATRIE.  Ono totiž je život za bránami a za bránami. Mysleli ste si, že brána má iba jednu stranu? Má dve, presne tak isto ako aj minca.

 

NEPOKOJ, NEPOKOJNOSŤ, NEISTOTA, ZMÄTENIE, ZMÄTENOSŤ, TRÉMA, CHAOS, ZHON, POPLACH, ROZRUCH, NEPORIADOK, NESÚLAD, DEZORGANIZÁCIA, DEZORIENTÁCIA, ANARCHIA, PANIKA, MOTANICA, BORDEL toto všetko vytvárame vo svete, v ktorom žijeme. A toto všetko je čistý blázinec. V tomto blázinci robíme bláznovstvá, z ktorých sa väčšia časť populácie nikdy nelieči. Položím vám len zopár otázok, z ktorých si dokážete odpovedať na mnoho ďalších:

 

„JE BLÁZON ŽENA, KTORÁ BOLA ZNÁSILNENÁ A MUSÍ SA LIEČIŤ, ABY MOHLA ŽIŤ S TÝM ČO SA JEJ STALO ALEBO JE BLÁZON TEN, ČO SI DOVOLIL JU ZNÁSILNIŤ A NIKDY SA NELIEČIL?“

„JE BLÁZON ČLOVEK, KTORÝ BOL TÝRANÝ, ČI UŽ PSYCHICKY ALEBO FYZICKY A LIEČI SA, PRETOŽE UŽ VIAC NEVLÁDAL ALEBO JE BLÁZON TEN ČLOVEK, KTORÝ HO TÝRAL?“

„JE BLÁZON TEN ČLOVEK, KTORÝ PADOL DUŠEVNE NA DNO A LIEČI SA, ABY MOHOL ŽIŤ A ZNOVA VSTAŤ ALEBO JE BLÁZON TEN ČLOVEK, KTORÝ ZÁMERNE ŤAHÁ ĽUDÍ NA DNO?“

 

Nezáleží na tom kto je blázon, nezáleží ani na tom, čo je blázinec. Podstatné v tejto kapitole je niečo celkom iné. Podstatou je, aby si ľudia uvedomili, že sa môžu kedykoľvek či už oni alebo ich blízki ocitnúť za bránami psychiatrie, z pozície pacienta a určite by sa nechceli potýkať s predsudkami, ktoré sú zatiaľ viac ako samozrejmé. Podstatou tejto kapitoly je poukázať aj na iný uhol pohľadu slov blázon a blázinec. A názor, ten si už musí každý vytvoriť sám.

Používajte slovo BLÁZON s rozumom.  

 

Autorka: Renata I. Jančeková, ISBN 978-80-570-0936-8, Všetky práva vyhradené ©

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.