3.png

Viem, že tento príspevok bude pre mnohých ľudí dosť nepríjemný a mnohí z vás s ním nebudú súhlasiť. Ale to som ja, píšem čo mi príde na rozum a najradšej o týchto veciach píšem na rovinu bez prikrášľovania situácie. Každý dobre vie aká alarmujúca je situácia na Slovensku čo sa týka benzákov (spisovne benzodiazepínov, ale benzáky sú kratšie). Sú to lieky prvej pomoci pri psychických problémoch. Mnohí ľudia ani netušia, že takéto lieky vo veľkom užívajú, pretože názov benzák im nič nehovorí. No určite poznáte taký Neurol, Lexaurin, Xanax či Diazepam. Ak chcete vedieť, či lieky, ktoré užívate patria medzi benzodiazepíny, stačí ak si zadáte do googlu Zoznam benzodiazepínov a ten vám nájde komplexný zoznam liekov, ktoré sem patria. Prečo, ale o týchto liekoch píšem. Práve v tomto momente sa necítim psychicky najlepšie a mohla by som siahnuť po týchto liekoch, aby prišla úľava od úzkosti, ktorá sužuje moje vnútro. Je tak jednoduché vziať si prvú tabletku, aby príznaky odozneli. Lenže úzkosť príde zase, možno o deň, týždeň či mesiac, ale objaví sa. A možno by sa vrátila hneď potom, čo by odozneli účinky lieku. Neviem, nechce sa mi to totiž skúšať. Ak totiž raz človek začne brať benzáky, má tendenciu stať sa na nich závislý. Áno, toto je to, čo robia benzáky s ľudským telom, s ľudskou psychikou, spôsobujú závislosť. Čo ma dosť zaráža je to, že tieto lieky bežne predpisujú obvodní lekári a dokonca v mnohých prípadoch aj obvodní psychiatri. Bohužiaľ je to smutná realita. Ľudia si často neuvedomujú, že tieto lieky im neprinesú dlhodobú úľavu. Ak trpíte úzkosťou či depresiou viac ako týždeň, mali by ste vyhľadať lekára, ktorý by vám mal predpísať lieky na dlhodobejšie užívanie. Nie sú totiž návykové a postupným vysádzaním, nespôsobujú abstinenčné príznaky, aké naopak benzáky spôsobujú, čo znamená, že ich musíte brať stále a zvyšovať dávky, pretože po pár dňoch prestane jedna účinkovať, treba dávku zvýšiť na dve, tri, päť. Poznám ľudí, ktorí berú aj osem benzákov denne a samozrejme už im neúčinkujú. Vôbec si neuvedomujú, že v priebehu pár mesiacov sa z nich stali závisláci. Bohužiaľ závislosť na týchto liekoch vzniká rýchlejšie ako závislosť na alkohole.

Benzák je zázračná tabletka asi tak ako alkohol či droga, keď odoznejú účinky, pôvodné problémy sa vrátia. Ja osobne som užívala benzáky pri ťažkom stave, keď som bola hospitalizovaná a to pod prísnym dohľadom lekárov. Sami lekári mi povedali, že ich nesmiem užívať dlhšie ako dva týždne a tým sa aj riadili. Postupne mi dávku benzákov znižovali až mi ju celkom vysadili. Benzáky by sa totiž mali podávať v tých ťažších prípadoch ako podporné lieky k dlhodobejšej liečbe celkom inými liekmi.

Či ste závislí na benzákoch viete zistiť celkom jednoducho. Siahnete po nich v momente keď sa necítite komfortne? Skracuje sa doba medzi dvomi tabletkami? Zvyšujete si samovoľne dávky, pretože máte pocit, že tie nižšie už nezaberajú? Užívate benzáky dlhšie ako tri týždne? Asi by ste sa mali zamyslieť nad tým, čo s tým urobíte, pretože toto naozaj nie je vhodné riešenie akéhokoľvek problému. Problémom závislého človeka je, že si svoju závislosť len sťažka dokáže pripustiť, nieto priznať. No chcem apelovať na tých, ktorí už majú túto skúsenosť s benzákmi, aby vyhľadali pomoc. Netuším či sa dá benzákov zbaviť ambulantne, no v každom prípade je celkom vhodným riešením krátkodobá hospitalizácia, kde vás postupne nastavia na iné lieky, na ktorých nevzniká závislosť a navyše vám kvalitnejšie pomôžu riešiť problém či už s úzkosťou alebo depresiou.

Lieky na duševné ochorenie nemajú sami o sebe zázračnú moc, je potrebné, aby ste riešili aj jadro problému, čiže duševno. S tým vám môže pomôcť psychoterapia, ktorá je pri duševných problémoch jednoducho nevyhnutnou súčasťou a psychohygienou.  Viem, že v mnohých ľuďoch vládnu predsudky, no keď to človek sám nezvláda, mal by sa jednoducho otriasť a vyhľadať pomoc. Kohokoľvek, komu dôveruje, kto s ním tie predsudky zvládne.

Ak ste sa k benzákom zatiaľ nedostali, radšej sa im obkľukou vyhnite a ak vám ich niekto predpíše ambulantne, skúste si pýtať iné lieky, máte na to právo. Benzáky váš problém nevyliečia, ešte vám ich zopár pridajú.

Autorka: Renata I. Jančeková

Polia s hviezdičkou * sú povinné.

Pridať komentár

Prehľad komentárov

 • vyriesit problem

  6.12.2020 19:22:49 | Peter Zsemlye

  Dobry chcem sa len spytat beriem xanas2mg rano 2mg vecer beriem to 8 rokov chcem sa stoho zbavit viete mi porait! Ďakujem

  Odpovedať | Skryť odpovede

  • Re: vyriesit problem

   9.1.2022 20:09:29 | Martin

   Ahoj. Ja som si odvykackou presiel, je to narocnna cesta ale da sa zvladnut. Kludne napis ak chces

   Odpovedať

   • Re: Re: vyriesit problem

    30.4.2022 11:02:11 | Monika

    Ahoj, aj ja by som sa chcela porozprávať práve o tomto.

    Odpovedať

   • Re: Re: vyriesit problem

    7.12.2022 22:32:42 | Renata

    Ahoj Martin, prosím Ťa, ako si sa zbavil benziodia.... konkrétne diazepamu. Dá sa to naozaj? Už ho beriem roky a robí mi len šarapatu.
    Budem Ti veľmi vďačná za odpoveď.

    Odpovedať

  • Re: vyriesit problem

   9.1.2022 20:09:30 | Martin

   Ahoj. Ja som si odvykackou presiel, je to narocnna cesta ale da sa zvladnut. Kludne napis ak chces

   Odpovedať

   • Re: Re: vyriesit problem

    5.2.2022 15:14:35 | Peter

    Ahoj mozem sa spytat na bzd?

    Odpovedať

   • Re: Re: vyriesit problem

    11.4.2022 17:44:10 | Cassi

    Ahoj Martin, rada by som sa s tebou porozpravala o odvykacke. Mohli by sme? Dakujem. C.

    Odpovedať

 • X

  22.8.2022 21:31:05 | Juro888

  Len strašíte ľudí.Nevravim že benzodiazepiny sú vitamíny,alebo že sú neškodné,ale kto ich vie užívať v "norme"tak sú neni taký strašiak ako tu píšete.Všetko sa dá zneužívať to je jasné,ale normálny človek nebude užívať 8 tabletiek denne.Poznám veľa ľudí ktorí berú napríklad jednu tabletku neurolu alebo lexaurinu denne už veľa rokov a nepotrebujú dávku zvyšovať.Takže je to hlavne na človeku...Ja tiež beriem najslabší neurol 0.25 mg 2 krát denne,niekedy iba raz,ale mám ťažkú chorobu,mám na to dôvod a pomôže mi to aspoň trochu aby som bol kľudný.Samozrejme že v dnešnej dobe pribúda kopu ľudí ktorí na to nemajú ani najmenší dôvod aby to brali a lekári im to predpisujú.To zas je veľká chyba...

  Odpovedať

Čomu sa venujeme

 • Individuálny pacient

  Poradíme, podporíme a povzbudíme pacientov v liečebnom procese.
 • Besedy so školákmi 

  Realizujeme besedy so školákmi na školách. Besedy sa týkajú destigmatizácie duševných ochorení.
 • Projekty pre duševne chorých

  Pripravujeme pre pacientov v liečebniach projekty pre ich pokojnejšiu rekonvalescenciu.
 • Spolupráca s inými OZ a firmami

  Spolupracujeme s rôznymi občianskymi združeniami a firmami, ktoré majú rovnaký cieľ ako my a tým je destigmatizovať duševné ochorenia a psychiatriu.

Besedy a stretnutia

Dohodnite si besedu s Pinelkami práve teraz! Kontaktujte nás

Duševné ochorenia

 • Bipolárna porucha

  22.3.2020

  Bipolárna afektívna porucha je charakteristická symptómami, ktoré sa objavujú v jasne odlíšených epizódach s medziperiódami nevyhranenej, priemernej nálady. V mnohých prípadoch neexistuje jasný vzorec, kedy alebo ako často sa manické epizódy objavujú alebo kedy alebo ako často sa striedajú s depresívnymi epizódami.

 • Bipolárna porucha I.

  22.3.2020

  Bipolárna porucha, označovaná aj ako manicko-depresívna porucha, manio depresia, je formou psychického ochorenia, pri ktorom dochádza k striedaniu epizód mánie, kedy je človek určité obdobie nezvyčajne nabudený, má veľa energie, a prejavuje sa u neho nezvyčajné správanie narúšajúce jeho bežný život; s epizódami depresie – ktoré sú presným opakom.

 • ADHD dospelých

  22.3.2020

  Je to pomerne nová diagnóza a pôvodne sa predpokladalo, že je chorobou detského veku, nakoľko príznaky sa zvyčajne objavujú už vo veku okolo 7 rokov. Výskumy  potvrdili  anatomické i funkčné zmeny mozgu  u detí s ADHD a teda porucha má neurobiologický základ –ide o odlišný vývoj niektorých oblastí mozgu, hlavne  oblastí kontrolujúcich pozornosť a riadenie.

 • Agorafóbia

  22.3.2020

  Agorafóbia patrí medzi úzkostné poruchy. Jej podstatou je strach zo situácií v ktorých je problematický únik  alebo v ktorých nie je dostupná pomoc v prípade potreby - strach z uviaznutia v pasci, z ktorej niet úniku.

Archív

Povzbudenia Pineliek