3.png

Ako ste iste postrehli už zo samotného názvu, ochorenie, ktorému sa chcem dnes venovať sa týka výlučne žien, no medzi diagnózami ho nenájdete. Napriek tomu, že má toto ochorenie viac ako 150 ročnú históriu, dočítate sa o ňom iba na anglických stránkach, na ktoré prikladám link. (https://en.wikipedia.org/wiki/Menstrual_psychosis)

Nikto netuší, koľko žien toto ochorenie postihuje, pretože psychóza sa väčšinou pripisuje schizofrénii, schizoafektívnej poruche alebo mánii. Sama by som netušila, že tento druh psychózy existuje, keby som nebola zvedavá, čo moju psychózu spúšťa. A tak som začala v mysli pátrať po tom, čo sa všetko udialo pred psychózou. Prišla som na to, že jediné čo moje psychózy spája, je menštruačný cyklus. Každá totiž nastúpila tesne pred ním. Odkedy si pamätám, trpím predmenštruačným syndrómom, ktorý sa v čase psychóz ešte zhoršil. Je to iba môj laický názor, no ak žena nemá psychickú pohodu, predmenštruačný syndróm dokáže prerásť až do psychózy, ktorá sa môže objavovať každý mesiac alebo v nepravidelných intervaloch. Podľa príspevku z wikipédie sa môže objaviť len zopár krát, no môže pretrvávať aj niekoľko rokov kým celkom zmizne. Podstatné je sledovať obdobie kedy psychóza nastupuje. Nie je to vôbec jednoduché, ak sa lekári na túto možnosť nezamerajú. Musím povedať, že som veľmi vďačná mojej ošetrujúcej lekárke, ktorá nevzala moje zistenie na ľahkú váhu a vyhľadala dostupné informácie v angličtine. Nakoľko nie je menštruačná psychóza samostatnou diagnózou, odporučili mi iba odsledovávať, kedy sa môj zdravotný stav zhoršuje.

Niekoľko mesiacov po poslednej hospitalizácii som sledovala čo sa deje pred menštruáciou, aby som si potvrdila, že psychóza má tendenciu prichádzať práve vtedy. To už som, ale užívala antipsychotiká, ktoré ju zmiernili. Psychóza postupne vďaka liekom celkom zmizla, dokonca sa zmiernili aj príznaky predmenštruačného syndrómu. Samozrejme, že svoju úlohu zohrali medikamenty, ale aj zmena spôsobu života, zmena vnímania seba samej a každodenná práca na tom, aby som sa cítila lepšie.

Dôvod, pre ktorý tento príspevok píšem je ten, aby sa okrem pacientov dostal aj k odbornej verejnosti. Som si totiž istá, že nie som ojedinelý prípad a keď nič iné, možno by určenie menštruačnej psychózy prispelo k presnejšej diagnóze, ktorá podľa mňa nie je zanedbateľná. Žijeme v dobe, kedy sa predmenštruačný syndróm u žien prejavuje naplno, sme pod stále väčším tlakom a výsledkom môžu byť až psychotické stavy. Bohužiaľ viac k tejto téme napísať neviem, nakoľko ju mám prebádanú iba z vlastných skúseností a k iným informáciám sa zatiaľ dopátrať neviem. Možno však aj tieto informácie budú pre niekoho dostačujúce a potrebné.

 

Autorka: Renata I. Jančeková

Čomu sa venujeme

 • Individuálny pacient

  Poradíme, podporíme a povzbudíme pacientov v liečebnom procese.
 • Besedy so školákmi 

  Realizujeme besedy so školákmi na školách. Besedy sa týkajú destigmatizácie duševných ochorení.
 • Projekty pre duševne chorých

  Pripravujeme pre pacientov v liečebniach projekty pre ich pokojnejšiu rekonvalescenciu.
 • Spolupráca s inými OZ a firmami

  Spolupracujeme s rôznymi občianskymi združeniami a firmami, ktoré majú rovnaký cieľ ako my a tým je destigmatizovať duševné ochorenia a psychiatriu.

Besedy a stretnutia

Dohodnite si besedu s Pinelkami práve teraz! Kontaktujte nás

Duševné ochorenia

 • Bipolárna porucha

  22.3.2020

  Bipolárna afektívna porucha je charakteristická symptómami, ktoré sa objavujú v jasne odlíšených epizódach s medziperiódami nevyhranenej, priemernej nálady. V mnohých prípadoch neexistuje jasný vzorec, kedy alebo ako často sa manické epizódy objavujú alebo kedy alebo ako často sa striedajú s depresívnymi epizódami.

 • Bipolárna porucha I.

  22.3.2020

  Bipolárna porucha, označovaná aj ako manicko-depresívna porucha, manio depresia, je formou psychického ochorenia, pri ktorom dochádza k striedaniu epizód mánie, kedy je človek určité obdobie nezvyčajne nabudený, má veľa energie, a prejavuje sa u neho nezvyčajné správanie narúšajúce jeho bežný život; s epizódami depresie – ktoré sú presným opakom.

 • ADHD dospelých

  22.3.2020

  Je to pomerne nová diagnóza a pôvodne sa predpokladalo, že je chorobou detského veku, nakoľko príznaky sa zvyčajne objavujú už vo veku okolo 7 rokov. Výskumy  potvrdili  anatomické i funkčné zmeny mozgu  u detí s ADHD a teda porucha má neurobiologický základ –ide o odlišný vývoj niektorých oblastí mozgu, hlavne  oblastí kontrolujúcich pozornosť a riadenie.

 • Agorafóbia

  22.3.2020

  Agorafóbia patrí medzi úzkostné poruchy. Jej podstatou je strach zo situácií v ktorých je problematický únik  alebo v ktorých nie je dostupná pomoc v prípade potreby - strach z uviaznutia v pasci, z ktorej niet úniku.

Archív

Povzbudenia Pineliek