OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

3.png

Ľudia majú strach z toho, čo nepoznajú

a majú predsudky voči tomu, čomu nerozumejú.

- Renata I. Jančeková

Ak ste videli filmy ako Prelet nad kukučím hniezdom, Archa bláznov alebo Requiem pro panenku, určite máte akú takú predstavu o tom, čo to bola psychiatria v minulosti. Ak ste videli film Špina, máte akú takú predstavu, čo je podľa filmu psychiatria dnes. Ak ste ani jeden z týchto filmov nevideli, určite si ho pozrite. Prečo? Aby ste videli, čo s určitosťou novodobá psychiatria NIE JE. Ľudia majú ešte aj dnes, v 21. storočí predsudky, ktoré podľa všetkého stále pramenia viac z filmov ako z reálneho života. Poviem pravdu, nebola som výnimkou. Na druhú stranu musím priznať, že som sa nad psychiatriou nikdy nezamýšľala. Až do tej chvíle, kým som sa na psychiatrii ocitla.

Ak by ste v knihe očakávali hororové scény, ktoré popisujú ešte hororovejšie praktiky dnešnej psychiatrickej liečby, budete sklamaní. Táto kniha je venovaná osvete tohto úžasného lekárskeho odvetvia, ktoré dokáže človeku z veľkej časti prinavrátiť jeho život. Psychiatri sú presne takí istí lekári ako chirurgovia, ortopédi, obvodní lekári, kardiológovia, jednoducho ako ktorýkoľvek iní lekári. Jediný rozdiel medzi nimi je v tom, že psychiatri sa zaoberajú psychickým zdravím, čiže činnosťou mozgu, emóciami, čo ich stavia do neľahkej úlohy. Viem, že to má ťažké každý lekár, pretože do človeka nevidí, ale netuším, či to má niektorý z nich ťažšie ako psychiater. Týmto samozrejme nechcem nikoho ospevovať, ale zažila som prácu psychiatrov na vlastnej koži, takže viem akým spôsobom k pacientom pristupujú.  

Aj v dnešnej modernej dobe je dosť komplikované určiť pacientovi na prvý raz správnu diagnózu. Má to jeden dôvod. Mozog je totiž ešte stále neprebádaná studnica. Práve toto je dôvod, prečo zotrvávajú v liečebni pacienti celé mesiace. Samotné nastavenie správnej liečby trvá celé mesiace. A keďže je každý človek jedinečný, každý reaguje na liečbu inak.  A keďže nie je možné určiť správnu diagnózu na prvý raz,  tak sa my pacienti vraciame do liečebne opäť. Nie však chybou lekárov alebo chybou vlastnou, aj keď ako pacienti sa dopúšťame mnohých chýb. Vraciame sa tam hlavne preto, že spočiatku nedokážeme svoje ochorenie prijať, nedokážeme sa s ním stotožniť, ani s ním bojovať.

Autorka: Renata I. Jančeková, ISBN 978-80-570-0936-8, Všetky práva vyhradené ©

Polia s hviezdičkou * sú povinné.

Pridať komentár

Prehľad komentárov

  Napiště prvý komentár!

Čomu sa venujeme

 • Individuálny pacient

  Poradíme, podporíme a povzbudíme pacientov v liečebnom procese.
 • Besedy so školákmi 

  Realizujeme besedy so školákmi na školách. Besedy sa týkajú destigmatizácie duševných ochorení.
 • Projekty pre duševne chorých

  Pripravujeme pre pacientov v liečebniach projekty pre ich pokojnejšiu rekonvalescenciu.
 • Spolupráca s inými OZ a firmami

  Spolupracujeme s rôznymi občianskymi združeniami a firmami, ktoré majú rovnaký cieľ ako my a tým je destigmatizovať duševné ochorenia a psychiatriu.

Besedy a stretnutia

Dohodnite si besedu s Pinelkami práve teraz! Kontaktujte nás

Za bránami psychiatrie

 • Za bránami psychiatrie - Úvodná časť

  29.3.2020

  Jediným cieľom tejto knihy je ukázať vám, iný uhol pohľadu na duševne chorých, na psychiatriu. Nikdy totiž neviete, či to nebudete práve vy alebo niekto z vašich blízkych, kto sa stane psychiatrickým pacientom. Práve preto je potrebné nájsť v sebe súcit a pochopenie pre tých, ktorí už pacientmi sú.

 • Za bránami psychiatrie 1.časť

  29.3.2020

  Ak ste videli filmy ako Prelet nad kukučím hniezdom, Archa bláznov alebo Requiem pro panenku, určite máte akú takú predstavu o tom, čo to bola psychiatria v minulosti. Ak ste videli film Špina, máte akú takú predstavu, čo je podľa filmu psychiatria dnes. Ak ste ani jeden z týchto filmov nevideli, určite si ho pozrite. Prečo? Aby ste videli, čo s určitosťou novodobá psychiatria NIE JE.

 • Za bránami psychiatrie 2.časť

  29.3.2020

  V prvom rade človek liečiaci sa na psychiatrii je psychiatrický pacient, presne tak ako človek na ortopédii je ortopedický pacient, človek na kardiológii je kardiologický pacient atď. A v druhom rade psychiatrická liečebňa je nemocnica, ktorá združuje viacero kliník a oddelení s rôznym zameraním. Je to presne taká istá nemocnica ako hociktorá iná. 

 • Za bránami psychiatrie 3. časť

  29.3.2020

  Keď človek ochorie na duševnú chorobu, zmení sa jeho život od základov. To, čo poznal, to, v čom žil, to, čo mohol slobodne robiť, na to všetko môže a hlavne musí zabudnúť. Musí sa prispôsobiť mnohým zmenám, mnohým obmedzeniam, musí spomaliť, musí ubrať na svojich nárokoch, musí pravidelne brať lieky, no v prvom rade sa musí zmieriť s vlastným ochorením. 

Archív

Povzbudenia Pineliek