3.png

SPOMAĽ, NEMÁŠ SA KAM PONÁHĽAŤ.

VŠETKO PEKNÉ NA TEBA POČKÁ.

- Renata I. Jančeková

MÁNIA – stav, ktorý je často oveľa horší ako depresia, aj keď sa pre nás pacientov na prvý pohľad javí ako ideálny. Je to vlastne taký stav eufórie, kedy všetko zvládame, kedy sa nám akože darí, sme šťastní, usmiati, máme plno energie, zvládame mnoho vecí naraz, nepotrebujeme veľa spať. No potom sú tu aj stavy, kedy sme nepríjemní, nervózni, podráždení. Popravde odkedy sa zaoberám svojim ochorením, dávam si na mániu väčší pozor ako na depresiu, pretože počas mánie som schopná vystreliť mentálne aj fyzicky až do vesmíru ako intergalaktická loď. Keď sa človek ocitne v depresii, „nič“ nepokazí, ale čo všetko dokáže človek pokaziť keď sa ocitne v mánii, je až neskutočné. V mánii som si na seba dokázala nabrať toľko úloh, že by ich muselo robiť aspoň päť ľudí, aby mi stíhali, nepotrebovala som jesť ani spať, venovala som sa iba všemožným činnostiam. Poviem vám to na jednom príklade z môjho života, kde budete môcť vidieť aký je priepastne malý krok od mánie k depresii. Pred desiatkou rokov som pracovala pre istú modelingovú agentúru. Bola to práca snov, milovala som ju a dokázala som sa jej venovať dvadsať hodín zo dňa a iba štyri hodiny spať. Popritom som zvládala dieťa, domácnosť a mnoho iných vecí. Chodila som na služobné cesty a robila nábory nových modeliek, zvládala som to ľavou zadnou. Vôbec som necítila únavu a každodenné cesty niekoľko stoviek kilometrov mi nerobili problém. Komunikovala som s desiatkami ľudí, zháňala priestory, vybavovala fotenia, po nociach sa venovala práci cez internet a papierovačkám. Šéf bol zo mňa nadšený, pretože som odvádzala svoju prácu na stodesať percent. Toto celé trvalo asi trištvrte roka a potom prišiel zlom. Keby som nebola tak unesená svojou prácou a svojim výkonom, keby som sa viac sústredila na blížiacu sa katastrofu, videla by som to, čo by si zdravý človek všimol oveľa skôr ako som to postrehla ja. Môj šéf bol podvodník a hrozilo, že dievčatá skončia ako prostitútky niekde v zahraničí. V priebehu pár dní som musela všetko zrušiť, ochrániť dievčatá a ich rodiny, pretože som to bola ja, komu rodiny dôverovali, všetko vysvetliť a zastaviť. Keď som to celé dokončila, nervovo som sa zrútila a upadla do hlbokej depresie. Rodičia ma prosili, aby som to nevzdávala a začala na vlastnú päsť, lenže ja som zostala úplne vyčerpaná a zničená. Trvalo mi skoro rok, kým som sa ako tak dala do poriadku a znova postavila na nohy. Bez liekov, bez lekárov, bez pomoci, celý čas som samu seba obviňovala z vlastnej neschopnosti, zlyhania, no proste som mohla za všetko čo sa stalo. Aj keď sa v podstate skoro nič nestalo, nakoľko to najdôležitejšie, dievčatá, som ochránila. Lenže po trištvrte  ročnom vyčerpaní som jednoducho nedokázala vstať z dna, na ktorom som sa ocitla.

Takýchto kolapsov a poriadne ťažkých som v živote zažila viacero a nikdy som nechápala prečo sa mi to deje, prečo aj keď idem do niečoho s dobrým úmyslom, dopadne to zle. Obdobia radosti, spokojnosti, sebavedomia a sebadôvery striedali obdobia smútku, hnevu, nešťastia a pesimizmu. Pri mánii je asi najdôležitejšie všímať si príznaky keď prichádza a nevrhať sa hlavou proti múru. Nemôžem hovoriť za ostatných pacientov, ale sama za seba musím povedať, že si dávam veľký pozor, aby som pravidelne spávala, pravidelne sa stravovala, rozdeľovala si prácu aj na niekoľko dní, nevrhala sa bez poriadneho rozmyslenia do akýchkoľvek činností. Aj v tejto dobe mám množstvo zaujímavých ponúk, ktoré vo mne prebúdzajú nadšenie, ale dnes už viem zhodnotiť na čo moje sily stačia a na čo už nie. Naučila som sa odmietnuť tie, ktoré by podporovali prebudenie mánie, ktorá vo vnútri stále niekde drieme. Mánia je však nebezpečná hlavne z toho dôvodu, že dokáže prerásť až do psychózy, ktorú som zažila štyri krát a môžem povedať, že tento stav neprajem naozaj nikomu.

Autorka: Renata I. Jančeková, ISBN 978-80-570-0936-8, Všetky práva vyhradené ©

Polia s hviezdičkou * sú povinné.

Pridať komentár

Prehľad komentárov

  Napiště prvý komentár!

Čomu sa venujeme

 • Individuálny pacient

  Poradíme, podporíme a povzbudíme pacientov v liečebnom procese.
 • Besedy so školákmi 

  Realizujeme besedy so školákmi na školách. Besedy sa týkajú destigmatizácie duševných ochorení.
 • Projekty pre duševne chorých

  Pripravujeme pre pacientov v liečebniach projekty pre ich pokojnejšiu rekonvalescenciu.
 • Spolupráca s inými OZ a firmami

  Spolupracujeme s rôznymi občianskymi združeniami a firmami, ktoré majú rovnaký cieľ ako my a tým je destigmatizovať duševné ochorenia a psychiatriu.

Besedy a stretnutia

Dohodnite si besedu s Pinelkami práve teraz! Kontaktujte nás

Duševné ochorenia

 • Bipolárna porucha

  22.3.2020

  Bipolárna afektívna porucha je charakteristická symptómami, ktoré sa objavujú v jasne odlíšených epizódach s medziperiódami nevyhranenej, priemernej nálady. V mnohých prípadoch neexistuje jasný vzorec, kedy alebo ako často sa manické epizódy objavujú alebo kedy alebo ako často sa striedajú s depresívnymi epizódami.

 • Bipolárna porucha I.

  22.3.2020

  Bipolárna porucha, označovaná aj ako manicko-depresívna porucha, manio depresia, je formou psychického ochorenia, pri ktorom dochádza k striedaniu epizód mánie, kedy je človek určité obdobie nezvyčajne nabudený, má veľa energie, a prejavuje sa u neho nezvyčajné správanie narúšajúce jeho bežný život; s epizódami depresie – ktoré sú presným opakom.

 • ADHD dospelých

  22.3.2020

  Je to pomerne nová diagnóza a pôvodne sa predpokladalo, že je chorobou detského veku, nakoľko príznaky sa zvyčajne objavujú už vo veku okolo 7 rokov. Výskumy  potvrdili  anatomické i funkčné zmeny mozgu  u detí s ADHD a teda porucha má neurobiologický základ –ide o odlišný vývoj niektorých oblastí mozgu, hlavne  oblastí kontrolujúcich pozornosť a riadenie.

 • Agorafóbia

  22.3.2020

  Agorafóbia patrí medzi úzkostné poruchy. Jej podstatou je strach zo situácií v ktorých je problematický únik  alebo v ktorých nie je dostupná pomoc v prípade potreby - strach z uviaznutia v pasci, z ktorej niet úniku.

Archív

Povzbudenia Pineliek