OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

3.png

Knižka, ktorá sa vám práve dostala do rúk je nabitá mnohými emóciami a pocitmi. Je taktiež nabitá príbehmi z reálneho života prežitého ako mimo psychiatrickej liečebne, tak aj príbehmi z liečebne. Rozhodla som sa ju napísať nielen kvôli sebe, aj keď ja som už so svojim ochorením zrovnaná. Píšem ju hlavne kvôli tým tisícom ľudí, ktorí trpia rôznymi duševnými ochoreniami a denne sa stretávajú s predsudkami spoločnosti, ktorá ich považuje za čudákov, za nebezpečných, za divných, za nenormálnych. Práve oni, tí, ktorí ma prosia, aby som niečo napísala, sú dôvodom toho, že táto knižka vzniká. Je určená všetkým pacientom, ktorí majú strach rozprávať o svojich trápeniach, o svojom ochorení, aby vedeli, že nie sú na svete sami, že nás je veľmi veľa a všetci stojíme pri sebe. Je určená všetkým príbuzným takýchto pacientov, aby mohli nazrieť do hĺbky duše svojich blízkych. A v neposlednom rade je určená širokej verejnosti, aby si uvedomila, že v dnešnej dobe môže byť celkom bežné stať sa psychiatrickým pacientom. Chcela by som našimi príbehmi búrať predsudky voči duševným ochoreniam a ukázať krásu ľudí, ktorí sa liečia, ktorí denne bojujú o svoj kúsok šťastia na tomto svete. „Bláznom“ sa nestanete zo dňa na deň, zbláznite sa zo spôsobu života, z tráum, ktoré ste zažili, z týrania, z neúspechov, z pádov, zo sexuálneho zneužívania a toto všetko nosíte v sebe tak hlboko ukryté, často aj pred sebou samým, že vám z toho jedného dňa „prepne“. Nezáleží na tom, či ste žena alebo muž, každý si nesie svoje bolesti a každý trpí po svojom.

Kniha je písaná ako jeden celok, bez kapitol, oddelená je iba rôznymi citátmi, pretože je to jeden príbeh zložený z mnohých životných míľnikov. Aj keď je to kniha väčšinou o mojom živote, verte mi, že sa v niektorej časti nájdete aj vy sami. Nie sme totiž rozdielni, väčšina našich príbehov je podobná.

Jediným cieľom tejto knihy je ukázať vám, iný uhol pohľadu na duševne chorých, na psychiatriu. Nikdy totiž neviete, či to nebudete práve vy alebo niekto z vašich blízkych, kto sa stane psychiatrickým pacientom. Práve preto je potrebné nájsť v sebe súcit a pochopenie pre tých, ktorí už pacientmi sú.

Autorka: Renata I. Jančeková, ISBN 978-80-570-0936-8, Všetky práva vyhradené ©

Polia s hviezdičkou * sú povinné.

Pridať komentár

Prehľad komentárov

  Napiště prvý komentár!

Čomu sa venujeme

 • Individuálny pacient

  Poradíme, podporíme a povzbudíme pacientov v liečebnom procese.
 • Besedy so školákmi 

  Realizujeme besedy so školákmi na školách. Besedy sa týkajú destigmatizácie duševných ochorení.
 • Projekty pre duševne chorých

  Pripravujeme pre pacientov v liečebniach projekty pre ich pokojnejšiu rekonvalescenciu.
 • Spolupráca s inými OZ a firmami

  Spolupracujeme s rôznymi občianskymi združeniami a firmami, ktoré majú rovnaký cieľ ako my a tým je destigmatizovať duševné ochorenia a psychiatriu.

Besedy a stretnutia

Dohodnite si besedu s Pinelkami práve teraz! Kontaktujte nás

Za bránami psychiatrie

 • Za bránami psychiatrie - Úvodná časť

  29.3.2020

  Jediným cieľom tejto knihy je ukázať vám, iný uhol pohľadu na duševne chorých, na psychiatriu. Nikdy totiž neviete, či to nebudete práve vy alebo niekto z vašich blízkych, kto sa stane psychiatrickým pacientom. Práve preto je potrebné nájsť v sebe súcit a pochopenie pre tých, ktorí už pacientmi sú.

 • Za bránami psychiatrie 1.časť

  29.3.2020

  Ak ste videli filmy ako Prelet nad kukučím hniezdom, Archa bláznov alebo Requiem pro panenku, určite máte akú takú predstavu o tom, čo to bola psychiatria v minulosti. Ak ste videli film Špina, máte akú takú predstavu, čo je podľa filmu psychiatria dnes. Ak ste ani jeden z týchto filmov nevideli, určite si ho pozrite. Prečo? Aby ste videli, čo s určitosťou novodobá psychiatria NIE JE.

 • Za bránami psychiatrie 2.časť

  29.3.2020

  V prvom rade človek liečiaci sa na psychiatrii je psychiatrický pacient, presne tak ako človek na ortopédii je ortopedický pacient, človek na kardiológii je kardiologický pacient atď. A v druhom rade psychiatrická liečebňa je nemocnica, ktorá združuje viacero kliník a oddelení s rôznym zameraním. Je to presne taká istá nemocnica ako hociktorá iná. 

 • Za bránami psychiatrie 3. časť

  29.3.2020

  Keď človek ochorie na duševnú chorobu, zmení sa jeho život od základov. To, čo poznal, to, v čom žil, to, čo mohol slobodne robiť, na to všetko môže a hlavne musí zabudnúť. Musí sa prispôsobiť mnohým zmenám, mnohým obmedzeniam, musí spomaliť, musí ubrať na svojich nárokoch, musí pravidelne brať lieky, no v prvom rade sa musí zmieriť s vlastným ochorením. 

Archív

Povzbudenia Pineliek