OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

3.png

Blog

Na našom blogu nájdete rôzne články zo života nás pacientov s duševnými ochoreniami. Píšeme o tom, aký je život s diagnózou, ako sa s ochorením pasujeme, čo nám pomáha alebo naopak, čo nám škodí. Je pre nás tak isto dôležité,aby sme vedeli, že v tom nie sme sami ako to, aby nás okolie vnímalo takých, akí v skutočnosti sme. Týmto spôsobom chceme aspoň z časti destigmatizovať duševné ochorenia. 

photo-1432821596592-e2c18b78144f.jpg

 • Za bránami psychiatrie

  23.3.2020 | Článkov:8

  Za bránami psychiatrie sú úryvky pripravovanej knihy, v ktorých môžete objavovať svet psychiatrických pacientov. 

 • Benzodiazepíny a život s nimi

  Ak ste sa k benzákom zatiaľ nedostali, radšej sa im obkľukou vyhnite a ak vám ich niekto predpíše ambulantne, skúste si pýtať iné lieky, máte na to právo. Benzáky váš problém nevyliečia, ešte vám ich zopár pridajú.

 • Celoživotná diagnóza

  Často dostávam od ľudí s psychiatrickými diagnózami otázku: „Ako mám žiť šťastný život s celoživotnou diagnózou?“ Viem, že v tomto prípade nikoho nezaujíma život druhých ľudí, no mali by sme si uvedomiť, že spokojný a naplnený život človek dokáže žiť aj v prípade, že má celoživotný zdravotný problém. 

 • Nájdi šťastnú myšlienku

  K tomuto príspevku ma inšpiroval jeden kamarát, ak ho tak môžem nazvať, ktorý trpí úzkosťami. Písali sme si o tom, aké je ťažké tešiť sa zo života, keď človek trpí duševným ochorením. A hoci má aj človek všetko, možno mu vôbec nič k šťastnému životu nechýba, nájsť radosť zo života je často nad jeho sily.

 • Následky psychózy

  Prvé stretnutie s psychózou je niečo podobné ako hrať hlavnú úlohu v hororovom filme. Človek sa zrazu ocitne na miestach, ktoré mu naháňajú hrôzu, počuje hlasy, ktoré vôbec nepozná, robí veci, ktoré by za normálnych okolností nikdy neurobil, hovorí slová, ktoré by nikdy nepovedal. 

 • Pochvala za činnosť je dôležitá

  Nikdy by mi nenapadlo, že príde chvíľa, kedy začnem samu seba chváliť za čokoľvek, čo počas dňa urobím. Človek totiž nie je na pochvaly príliš zvyknutý a ak ich aj dostane, tak len od druhých ľudí, v prípade, že urobil niečo výnimočné. No chváliť samého seba? 

 • Psychiatria je dôležitá pre život

  Ak by nebolo psychiatrie, dnes by tu už mnohí z nás neboli a to vrátane mňa. Psychiatria mi zachránila život. A áno aj medikamenty na tom mali svoju zásluhu. 

 • Sexuálne zneužívanie a jeho vplyv na duševné ochorenie

  Téma, ktorú som si dnes vybrala na rozoberanie je nesmierne háklivá a ešte stále dosť tabuizovaná. O tejto téme som už niekoľko krát písala a zmienila som sa o nej aj vo svojej prvej knižke, ktorú v tomto príspevku nespomínam náhodou. Keď som totiž bola hospitalizovaná na psychiatrii, často sme si z tejto knižky čítali.

 • Život s bipolaritou

  V poslednej dobe začínam nadobúdať presvedčenie, že ak by  sa urobil prieskum na sto tisíc ľuďoch, minimálne osemdesiat tisíc ľudí by malo duševnú poruchu. Naše duševné zdravie trpí a my ho prehliadame a neliečime.

 • Život a svet po pandémii

  Keďže máme v tejto dobe veľa času, možno si nájdete čas na prečítanie tohto obsiahleho článku. Ak si prečítate tento článok do konca, stačí ak dáte smajlíka podľa toho ako sa cítite, komentár nemusíte písať, iba ak chcete.

 • Úzkosti a strach počas koronavírusu

  Čo teda robiť v týchto chvíľach, ktoré potrvajú týždne, možno aj mesiace, aby človek nielen neochorel, ale aby sa aj nezbláznil? Samozrejme, že je veľmi dôležité dodržiavať nariadenia, ktoré stanovila vláda a WHO. To je základný krok k porazeniu tohto neviditeľného protivníka. 

 • Menštruačná psychóza

  Nikto netuší, koľko žien toto ochorenie postihuje, pretože psychóza sa väčšinou pripisuje schizofrénii, schizoafektívnej poruche alebo mánii. Sama by som netušila, že tento druh psychózy existuje, keby som nebola zvedavá, čo moju psychózu spúšťa. A tak som začala v mysli pátrať po tom, čo sa všetko udialo pred psychózou.

 • Destigmatizácia duševných ochorení

  Pre bežného človeka, ktorý sa nestretáva s odbornými termínmi, je toto slovo naozaj cudzie. V mojom slovníku znie destigmatizácia ako povedomie, odhalenie pravdivých informácií, nediskriminovanie duševne chorých. Lenže práve pri povedomí, odhaľovaní pravdivých informácií a nediskriminovaní duševne chorých nastáva značný problém.

 • Slovo "NIČ" v našich životoch

  Slovo „NIČ“ je zničujúce, podľa mňa by celkom malo opustiť náš slovník, pretože nám slúži len k ničeniu. Tu sa mi ponúkalo napísať ako to bežne robíme, že nám K NIČOMU neslúži. Všimnite si už to samotné k ničomu... ono nám slúži K NIEČOMU...K NIČENIU. 

 • Nebuď dokonalý, buď šťastný

  Často si veľmi neskoro uvedomíme, že šťastie, pokoj, láska a zdravie sú tie najdôležitejšie komodity nášho života. Skúste sa zastaviť a zamyslieť sa, koľko chýb si neviete odpustiť, aké chyby, ktoré sú celkom nepodstatné neviete odpustiť iným a zamyslite sa, či to stojí za to.

 • Život pod maskou

  Mám pocit, že svet a život sa stal akousi divadelnou inscenáciou, v ktorej je nesmierne veľa hereckých úloh a masiek, za ktoré sa my ľudia skrývame. Hráme sa na silných, nezávislých, jedinečných, dokonalých, výnimočných a neviem ešte akých a pritom sme všetci aj zraniteľní, vystrašení, smutní, závislí, nedokonalí a celkom obyčajní. 


Čomu sa venujeme

 • Individuálny pacient

  Poradíme, podporíme a povzbudíme pacientov v liečebnom procese.
 • Besedy so školákmi 

  Realizujeme besedy so školákmi na školách. Besedy sa týkajú destigmatizácie duševných ochorení.
 • Projekty pre duševne chorých

  Pripravujeme pre pacientov v liečebniach projekty pre ich pokojnejšiu rekonvalescenciu.
 • Spolupráca s inými OZ a firmami

  Spolupracujeme s rôznymi občianskymi združeniami a firmami, ktoré majú rovnaký cieľ ako my a tým je destigmatizovať duševné ochorenia a psychiatriu.

Besedy a stretnutia

Dohodnite si besedu s Pinelkami práve teraz! Kontaktujte nás

Duševné ochorenia

 • Bipolárna porucha

  22.3.2020

  Bipolárna afektívna porucha je charakteristická symptómami, ktoré sa objavujú v jasne odlíšených epizódach s medziperiódami nevyhranenej, priemernej nálady. V mnohých prípadoch neexistuje jasný vzorec, kedy alebo ako často sa manické epizódy objavujú alebo kedy alebo ako často sa striedajú s depresívnymi epizódami.

 • Bipolárna porucha I.

  22.3.2020

  Bipolárna porucha, označovaná aj ako manicko-depresívna porucha, manio depresia, je formou psychického ochorenia, pri ktorom dochádza k striedaniu epizód mánie, kedy je človek určité obdobie nezvyčajne nabudený, má veľa energie, a prejavuje sa u neho nezvyčajné správanie narúšajúce jeho bežný život; s epizódami depresie – ktoré sú presným opakom.

 • ADHD dospelých

  22.3.2020

  Je to pomerne nová diagnóza a pôvodne sa predpokladalo, že je chorobou detského veku, nakoľko príznaky sa zvyčajne objavujú už vo veku okolo 7 rokov. Výskumy  potvrdili  anatomické i funkčné zmeny mozgu  u detí s ADHD a teda porucha má neurobiologický základ –ide o odlišný vývoj niektorých oblastí mozgu, hlavne  oblastí kontrolujúcich pozornosť a riadenie.

 • Agorafóbia

  22.3.2020

  Agorafóbia patrí medzi úzkostné poruchy. Jej podstatou je strach zo situácií v ktorých je problematický únik  alebo v ktorých nie je dostupná pomoc v prípade potreby - strach z uviaznutia v pasci, z ktorej niet úniku.

Archív

Povzbudenia Pineliek