OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

3.png

Blog

Na našom blogu nájdete rôzne články zo života nás pacientov s duševnými ochoreniami. Píšeme o tom, aký je život s diagnózou, ako sa s ochorením pasujeme, čo nám pomáha alebo naopak, čo nám škodí. Je pre nás tak isto dôležité,aby sme vedeli, že v tom nie sme sami ako to, aby nás okolie vnímalo takých, akí v skutočnosti sme. Týmto spôsobom chceme aspoň z časti destigmatizovať duševné ochorenia. 

photo-1432821596592-e2c18b78144f.jpg

 • Za bránami psychiatrie

  23.3.2020 | Článkov:8

  Za bránami psychiatrie sú úryvky pripravovanej knihy, v ktorých môžete objavovať svet psychiatrických pacientov. 

 • Benzodiazepíny a život s nimi

  Ak ste sa k benzákom zatiaľ nedostali, radšej sa im obkľukou vyhnite a ak vám ich niekto predpíše ambulantne, skúste si pýtať iné lieky, máte na to právo. Benzáky váš problém nevyliečia, ešte vám ich zopár pridajú.

 • Celoživotná diagnóza

  Často dostávam od ľudí s psychiatrickými diagnózami otázku: „Ako mám žiť šťastný život s celoživotnou diagnózou?“ Viem, že v tomto prípade nikoho nezaujíma život druhých ľudí, no mali by sme si uvedomiť, že spokojný a naplnený život človek dokáže žiť aj v prípade, že má celoživotný zdravotný problém. 

 • Nájdi šťastnú myšlienku

  K tomuto príspevku ma inšpiroval jeden kamarát, ak ho tak môžem nazvať, ktorý trpí úzkosťami. Písali sme si o tom, aké je ťažké tešiť sa zo života, keď človek trpí duševným ochorením. A hoci má aj človek všetko, možno mu vôbec nič k šťastnému životu nechýba, nájsť radosť zo života je často nad jeho sily.

 • Následky psychózy

  Prvé stretnutie s psychózou je niečo podobné ako hrať hlavnú úlohu v hororovom filme. Človek sa zrazu ocitne na miestach, ktoré mu naháňajú hrôzu, počuje hlasy, ktoré vôbec nepozná, robí veci, ktoré by za normálnych okolností nikdy neurobil, hovorí slová, ktoré by nikdy nepovedal. 

 • Pochvala za činnosť je dôležitá

  Nikdy by mi nenapadlo, že príde chvíľa, kedy začnem samu seba chváliť za čokoľvek, čo počas dňa urobím. Človek totiž nie je na pochvaly príliš zvyknutý a ak ich aj dostane, tak len od druhých ľudí, v prípade, že urobil niečo výnimočné. No chváliť samého seba? 

 • Psychiatria je dôležitá pre život

  Ak by nebolo psychiatrie, dnes by tu už mnohí z nás neboli a to vrátane mňa. Psychiatria mi zachránila život. A áno aj medikamenty na tom mali svoju zásluhu. 

 • Sexuálne zneužívanie a jeho vplyv na duševné ochorenie

  Téma, ktorú som si dnes vybrala na rozoberanie je nesmierne háklivá a ešte stále dosť tabuizovaná. O tejto téme som už niekoľko krát písala a zmienila som sa o nej aj vo svojej prvej knižke, ktorú v tomto príspevku nespomínam náhodou. Keď som totiž bola hospitalizovaná na psychiatrii, často sme si z tejto knižky čítali.

 • Život s bipolaritou

  V poslednej dobe začínam nadobúdať presvedčenie, že ak by  sa urobil prieskum na sto tisíc ľuďoch, minimálne osemdesiat tisíc ľudí by malo duševnú poruchu. Naše duševné zdravie trpí a my ho prehliadame a neliečime.

 • Život a svet po pandémii

  Keďže máme v tejto dobe veľa času, možno si nájdete čas na prečítanie tohto obsiahleho článku. Ak si prečítate tento článok do konca, stačí ak dáte smajlíka podľa toho ako sa cítite, komentár nemusíte písať, iba ak chcete.


Čomu sa venujeme

 • Individuálny pacient

  Poradíme, podporíme a povzbudíme pacientov v liečebnom procese.
 • Besedy so školákmi 

  Realizujeme besedy so školákmi na školách. Besedy sa týkajú destigmatizácie duševných ochorení.
 • Projekty pre duševne chorých

  Pripravujeme pre pacientov v liečebniach projekty pre ich pokojnejšiu rekonvalescenciu.
 • Spolupráca s inými OZ a firmami

  Spolupracujeme s rôznymi občianskymi združeniami a firmami, ktoré majú rovnaký cieľ ako my a tým je destigmatizovať duševné ochorenia a psychiatriu.

Besedy a stretnutia

Dohodnite si besedu s Pinelkami práve teraz! Kontaktujte nás

Za bránami psychiatrie

 • Za bránami psychiatrie - Úvodná časť

  29.3.2020

  Jediným cieľom tejto knihy je ukázať vám, iný uhol pohľadu na duševne chorých, na psychiatriu. Nikdy totiž neviete, či to nebudete práve vy alebo niekto z vašich blízkych, kto sa stane psychiatrickým pacientom. Práve preto je potrebné nájsť v sebe súcit a pochopenie pre tých, ktorí už pacientmi sú.

 • Za bránami psychiatrie 1.časť

  29.3.2020

  Ak ste videli filmy ako Prelet nad kukučím hniezdom, Archa bláznov alebo Requiem pro panenku, určite máte akú takú predstavu o tom, čo to bola psychiatria v minulosti. Ak ste videli film Špina, máte akú takú predstavu, čo je podľa filmu psychiatria dnes. Ak ste ani jeden z týchto filmov nevideli, určite si ho pozrite. Prečo? Aby ste videli, čo s určitosťou novodobá psychiatria NIE JE.

 • Za bránami psychiatrie 2.časť

  29.3.2020

  V prvom rade človek liečiaci sa na psychiatrii je psychiatrický pacient, presne tak ako človek na ortopédii je ortopedický pacient, človek na kardiológii je kardiologický pacient atď. A v druhom rade psychiatrická liečebňa je nemocnica, ktorá združuje viacero kliník a oddelení s rôznym zameraním. Je to presne taká istá nemocnica ako hociktorá iná. 

 • Za bránami psychiatrie 3. časť

  29.3.2020

  Keď človek ochorie na duševnú chorobu, zmení sa jeho život od základov. To, čo poznal, to, v čom žil, to, čo mohol slobodne robiť, na to všetko môže a hlavne musí zabudnúť. Musí sa prispôsobiť mnohým zmenám, mnohým obmedzeniam, musí spomaliť, musí ubrať na svojich nárokoch, musí pravidelne brať lieky, no v prvom rade sa musí zmieriť s vlastným ochorením. 

archív

Povzbudenia Pineliek